Gdy przychodzi czas na sprzątanie lodówki, okazuje się, że wiele produktów, które nie zostały jeszcze otwarte, mają przekroczoną datę przydatności. Wiele ludzi w takiej sytuacji długo się nie zastanawia co z takim produktem zrobić — po prostu od razu wyrzuca je do kosza. Takie zachowanie jest związane zazwyczaj z niewiedzą lub z obawą przed zatruciem pokarmowym.
Termin przydatności do spożycia
To czy termin ważności na opakowaniu ma znaczenie zależy od rodzaju produktu oraz samego sposobu zapisu. Tak więc, jeśli na produkcie widnieje zapis „najlepiej spożyć przed” to oznacza, że teoretycznie produkt należy spożyć przed upływem tego właśnie terminu. Teoretycznie, ponieważ równie często data ta oznacza, produkt po upływie tego terminu tylko straci na jakości, a samo zjedzenie go nie będzie miało negatywnych skutków dla naszego organizmu.
Natomiast, jeśli na opakowaniu obok daty widniej napis „należy spożyć do” oznacza, producent ściśle określa termin przydatności produktu do spożycia. Po jego upływie produkt prawdopodobnie nie będzie nadawał się do spożycia. Jest duże ryzyko, że mógł się zepsuć, a zjedzenie takiego produktu może skutkować nieprzyjemnymi i bolesnymi dolegliwościami.
Produkty, których termin do spożycia ma znaczenie, to przede wszystkim nabiał, jajka, masło, proszek do pieczenia itp. Oczywiście mleko, jak i równie jajka po terminie przydatności, przed wyrzuceniem do kosza można sprawdzić. Wystarczy je powąchać, zapach zdradzi ich jakość. Tak samo można postąpić ze śmietaną, jogurtem lub miękkim serem – jeśli te produkty są zepsute to czuć lekko kwaśny zapach lub pojawił się nalot przypominający pleśń.
Co możemy spożywać po terminie ważności?
Wiele produktów po przekroczeniu daty ważności może jedynie utracić właściwości – stracą intensywny kolor lub aromat, ale w żaden sposób nie zaszkodzą naszemu organizmowi. Przykładem takich produktów może być kawa, herbata, a nawet czekolada. W przypadku kawy lub herbaty utracimy tylko ich mocny aromat. Natomiast czekolada po upływie terminu ważności, może niepokojąco zmienić kolor – pokryje się delikatnym białym nalotem, który jest spowodowany wytrąceniem się tłuszczu. Niestety w smaku już nie będzie taka jak wcześniej, ale zjedzenie jej absolutnie nam nie zaszkodzi. Tak samo wygląda sytuacja z przyprawami, które od lat leżą w naszych szafkach i wietrzeją – ich aromat, właściwości prozdrowotne i smak wraz z czasem zanikają. Najlepiej więc przechowywać je zamkniętych i szczelnych słoiczkach, a inne produkty nadające się do mrożenia przechowywać w zamrażarce.