Jakie garnki są najzdrowsze?

Wybór garnków wydaje się dość prosty – wystarczy wybrać jeden mniejszy, średni i większy, a potem regularnie je czyścić oraz pielęgnować. Nie do końca tak jest w praktyce. Materiał wykonania ma duży wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Sprawdź, jakie garnki są najzdrowsze.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Kiedy zwracasz uwagę na to, jakiego typu naczynia i sprzęt kupujesz do swojego domu, dbasz nie tylko o swój komfort, ale również zdrowie. Niektóre garnki mogą uwalniać szkodliwe substancje, a nawet metale ciężkie. Te podczas kontaktu z jedzeniem, przedostają się później do naszego organizmu. Aby tego uniknąć, zawsze zwracaj uwagę na to, kto jest producentem danych naczyń. Jeśli nie jest on znany, a naczynia są bardzo tanie – lepiej uniknąć tego typu naczyń w naszym domu.

Sprawdź czy garnki posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny, czyli PZH. Dzięki temu masz pewność, że mogą one mieć kontakt z żywnością, tym samym są bezpieczne podczas stosowania.

Materiały, z których stworzone są naczynia do gotowania, nie powinny mieć takich składników jak ołów czy kadm. Poza tym, kiedy decydujesz się na teflon, powinien on być wysokiej jakości. Ten niskiej klasy albo podrabiany, może być rakotwórczy. Jeśli potrzebujesz gotówki na zakup dobrej jakości garnków, z pomocą przychodzi pożyczka pozabankowa.

Zdrowe garnki, czyli jakie?

Wiesz już, na co zwracać uwagę podczas zakupu garnków. Bezpieczne garnki nie będą reagować z żywnością, a także mają dość grube dno. Pamiętaj też, że wszelkie uszkodzenia mechaniczne, w tym odpryski i zarysowania albo zdarty teflon mogą dodatkowo szkodzić Twojemu zdrowiu. W dobre garnki trzeba zainwestować, wtedy będziesz mieć pewność, że możesz z nich bezpiecznie korzystać przez długie lata.

Które garnki są najzdrowsze?

Zróbmy teraz mały przegląd najpopularniejszych garnków dostępnych na rynku:

  • garnki aluminiowe – powinny być dodatkowo pokryte bezpieczną warstwą tlenku glinu który zabezpiecza powierzchnię przed przedostawaniem się aluminium do podgrzewanego posiłku; bez dodatkowej powłoki mogą być niezdrowe.
  • garnki ze stali nierdzewnej – to materiał wytrzymały i odporny na korozję; niektóre z nich mogą być szkodliwe dla alergików i osób uczulonych na pierwiastki metaliczne; warto wybierać garnki bez niklu, chromu i ołowiu w składzie.
  • garnki emaliowane – wykonane ze zdrowego materiału, jednak jest on dość delikatny; polecane dla alergików i seniorów.

Innymi zdrowymi garnkami są te ze szkła. Niektóre modele nadają się do gotowania na kuchenkach, ale w większości korzysta się z nich podczas pieczenia w piekarniku oraz mikrofali. Drogie i dość ciężkie są też garnki żeliwne. To wybór naczyń na długie lata, ponieważ materiał jest odporny na uszkodzenia i nie wytwarza szkodliwych substancji podczas gotowania. Jeśli chcesz zainwestować w dobrej jakości sprzęt do domu, pożyczka pozabankowa może Ci pomóc. Zestaw solidnych garnków to bezpieczeństwo na długie lata. Pożyczka pozabankowa jest też komfortowa i szybka.

Redakcja stolikwkropki.pl