Rynny są integralną częścią zewnętrznej części domu. Prawidłowo zainstalowane i używane, kierują i odprowadzają wodę z dala od dachu i krawędzi domu, zapobiegając wyciekom. Aby chronić swój dach, a także konstrukcję domu przed wodą, ważne jest posiadanie dobrego i sprawnego systemu rynnowego. Istnieją systemy rynnowe bez łączeń oraz tradycyjne. Rynny bez łączeń to jedno z największych osiągnięć w dziedzinie dekarstwa w ciągu ostatnich lat! Jesteście ciekawi, czym są i jak działają?
Jeśli kiedykolwiek w deszczowy dzień zauważyłeś stały strumień wody spływający po ścianie twojego domu, to prawdopodobnie oznacza, że połączenie w twoim systemie rynnowym jest nieszczelne. Na szczęście przeciętny majsterkowicz nie będzie miał problemu z naprawą. Ale pomyśl tylko, gdybyś miał rynny bezszwowe, nie byłoby połączenia, a zatem nie byłoby wycieku i problemu!
Rynny bez łączeń co to oznacza?
Co to oznacza, ze rynny są bez łączeń? Jakie są ich zalety? Czym różnią się rynny bez łączeń od tradycyjnych?
Rynny bez łączeń – bez słabych punktów
Termin „bez łączeń dosłownie oznacza „bez łączeń”, bez widocznych przerw lub odstępów między jedną częścią rynny a drugą. W przypadku rynien odnosi się do systemów rynnowych, które składają się w całości z jednego elementu, a zatem nie zawierają łączeń ani punktów łączenia między elementami. Brak łączeń oznacza brak przecieków, dzięki czemu woda nie przedostaje się do domu i nie osadza się wokół fundamentów lub w piwnicy. Rynny prostokątne bez łączeń zachowują swoją strukturę i wytrzymałość dzięki bezłącznikowej konstrukcji stalowej, nawet w obliczu działania silnych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, czy temperatura. Systemy rynnowe Q-Stalyo marki Galeco są wykonane tak, aby idealnie dopasowały się do podbitki i fasady domu.
Rynny tradycyjne
Czym są zwykłe rynny? Rynny segmentowe są produkowane w krótkich, wstępnie przyciętych odcinkach, które są następnie łączone w jedną długą rynnę. Połączenia pomiędzy poszczególnymi sekcjami muszą być uszczelnione, aby zapobiec przeciekaniu lub kapaniu. Uszczelniacz do rynien zwykle wystarcza na około jeden do pięciu lat. Ponadto takie rynny muszą być często konserwowane, proces ten obejmuje ponowne łatanie, ponowne uszczelnianie i czyszczenie zatkanych lub przepełnionych rynien.
Rynny bez łączeń a cena
Czy rynny bez łączeń kosztują więcej? Tak, ale tylko podczas zakupu. Początkowa inwestycja w rynny bez łączeń jest większa. Jednak jeśli się zastanowić, to przecież jest to inwestycja długoterminowa. Brak uszkodzeń i związanych z tym napraw, w długim okresie czasu z pewnością przyniesie również wymierne korzyści finansowe i jest tego warta, w zależności od wartości twojego domu.