Przykładowy jadłospis nadciśnienie i inne choroby przewlekłe

Zdrowe odżywianie jest ważne w życiu każdego człowieka. Kiedy jednak w grę wchodzi choroba przewlekła, trzeba tym bardziej przyjrzeć się temu co znajduje się na talerzu. Jadłospis powinien być ustalony w oparciu o pewne kryteria. Najpierw trzeba dowiedzieć się co jest polecane a co zakazane. Na szczęście dzisiaj na rynku dostępnych jest wiele książek. Można także poradzić się dietetyka.

Nowe menu

Przykładowy jadłospis nadciśnienie to dieta jak najbardziej uboga w sól, a także uboga w potrawy smażone i wysoko przetworzone. Bardzo niewskazane są także słodycze. Oczywiście od czasu do czasu można zjeść coś słodkiego, ale najlepiej wykonanego w domu i ze zdrowych składników. Osoby chore na nadciśnienie będą musiały nauczyć się, że ich jadłospis musi teraz wyglądać zupełnie inaczej. Nie można już jeść wszystkiego. Na pewno zakazane są tłuste mięsa, smażone czy grillowane. Wskazane są za to ryby, ale przygotowane w jak najbardziej dietetyczny sposób. Należy w ogóle unikać żywności wysoko przetworzonej. Taka żywność jest bardzo niezdrowa. Dodatkowo zawiera wiele soli, która jest bardzo niewskazana dla osób chorujących na nadciśnienie. Należy raczej zacząć gotować samodzielnie w domu zamiast kupować gotowe produkty. Również jedzenie w restauracjach jest niewskazane, ponieważ nigdy nie wiadomo z czego to jedzenie zostało przygotowane.

Zmiana całego życia

Osoby chore na nadciśnienie muszą zmienić styl swojego życia. Bardzo ważne jest wdrożenie aktywności fizycznej do swojego rytmu dnia. Trzeba regularnie ćwiczyć. Oczywiście wszystko trzeba wdrożyć stopniowo. Inaczej można zrobić sobie krzywdę. Osoby chore na nadciśnienie muszą dbać o regularną aktywność fizyczną. Nie mogą prowadzić siedzącego trybu życia. Dzisiaj bardzo często nadciśnienie pojawia się już u osób bardzo młodych, około 30 roku życia. Wcześniej takie rzeczy się nie zdarzały. Nadciśnienie kiedyś dotyczyło tylko ludzi starszych. Dzisiaj tryb życia młodych jest zupełnie inny. Niezdrowe odżywianie się, brak ruchu i przewlekły stres. To wszystko prowadzi do rozwoju chorób przewlekłych, w tym nadciśnienia. Osoba chora na nadciśnienie absolutnie nie może sama odstawić leków zaleconych przez lekarza. Ważne jest jednak, aby ściśle współpracować z lekarzem także w zakresie diety. Jeżeli nadciśnienie osiągnęło już pewien etap, sama dieta nie pomoże. Trzeba będzie brać lekarstwa. Jednak lekarstwa zawsze muszą być połączone z dietą i zdrowym stylem życia. Inaczej nie ma żadnych szans na dotrwanie długich lat w zdrowiu i dobrym samopoczuciu.

Redakcja stolikwkropki.pl