Obecnie z nietolerancją glutenu bądź alergią na to białko zmaga się coraz więcej osób. Niektóre z nich zostały w pełni zdiagnozowane, inne zaś same zauważyły, że o wiele lepiej czują się, gdy unikają w swojej diecie glutenu. Dobrym wyborem w przypadku wszystkich, którzy wykluczyli gluten ze swojego menu, będą bułki bezglutenowe. Jak wykorzystać bułki bezglutenowe w przygotowywaniu codziennych posiłków?
Bułki – z glutenem czy bez?
Na początku warto zastanowić się, czym właściwie różni się bułka bezglutenowa od tej, do której przygotowania zostały użyte składniki zawierające gluten? Z technicznego punktu widzenia zawiera ona innego rodzaju produkty bazowe – przygotowywana jest na przykład z mąki ryżowej czy kukurydzianej, podczas gdy do wypieku zwykłych bułek zwykle używa się tradycyjnej mąki pszennej. Niemniej jednak bułki bezglutenowe smakują bardzo podobnie do tradycyjnych kajzerek, do których zdecydowana większość z nas jest przyzwyczajona. Podobna jest również ich struktura, dlatego można je bez problemu przekroić i wyłożyć ulubionymi dodatkami.
Na śniadanie, obiad, kolację
Bułki bezglutenowe mogą stanowić bazę do przygotowania niemal każdego posiłku. Zwykle jemy je na śniadanie i kolację, tak jak i zwykłe bułki. Wystarczy tylko wyłożyć je dodatkami, które nie zawierają glutenu i innych, uczulających nas składników. Bułki bezglutenowe możemy wykorzystać także do przygotowania pysznego obiadu. Na ich bazie możemy bowiem wykonać burgery – czy to tradycyjne, czy w wersji wegańskiej. Wystarczy włożyć je do piekarnika i ciepłe, sycące danie już na nas czeka! Wbrew pozorom pomysłów na wykorzystanie bułek bezglutenowych w codziennym menu jest naprawdę sporo. Mogą one posłużyć jako dodatek do przygotowania kotletów mielonych – z mięsa bądź składników pochodzenia roślinnego. Bułka bezglutenowa doskonale zastąpi tutaj tradycyjną bułkę pszenną, łącząc ze sobą wszystkie składniki.
Bułki bezglutenowe dla całej rodziny
Wbrew pozorom bułki bezglutenowe są doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla osób, które nie tolerują glutenu. Mogą one bowiem na stałe zagościć w menu całej naszej rodziny. Jest to szczególnie polecane, jeśli kupujemy bułki w paczkach – zazwyczaj są one sprzedawane w większej ilości, dlatego też, aby nie robić podwójnych zakupów, możemy poczęstować bułkami bezglutenowymi wszystkich domowników. Co ważne, bułki bezglutenowe z pewnością nie zaszkodzą dzieciom, a wręcz przeciwnie – warto wprowadzić je do diety najmłodszych, jeśli tylko zauważymy u nich pierwsze objawy nietolerancji glutenu.