Co to jest żywność bezglutenowa?

Żywność bezglutenowa jest skierowana przede wszystkim dla tych, którzy zmagają się z alergią na gluten lub celiakią. Warto wiedzieć, że celiakia nie jest alergią pokarmową, lecz chorobą charakteryzującą się podłożem autoimmunologicznym. Niestety, jeśli lekarz zdiagnozuje celiakię, dieta na bazie produktów bezglutenowych musi być stosowana do końca życia osoby chorej. W przypadku alergii istnieje szansa na zmniejszenie objawów lub nawet pełne ustąpienie.

Dieta bezglutenowa – podstawy

Pierwszym krokiem, jeśli wystąpi podejrzenie nietolerancji glutenu, to zawsze kontakt z lekarzem. Na podstawie objawów zleci on niezbędne badania i na ich podstawie rozpozna chorobę. Żywność bezglutenowa to przede wszystkim produkty, które powstały przy użyciu lub na bazie mąki kukurydzianej, ryżowej lub gryczanej oraz komosy ryżowej. Jednak korzystając z tego typu produktów, należy bardzo uważnie czytać składy widniejące na opakowaniu. Może być niestety tak, że mąką została zanieczyszczona przez gluten i nie jest produktem bezglutenowym. Warto mieć pewność i wybierać taką żywność, na której opakowaniu znajduje się symbol przekreślonego kłosa. Kontrolę nad tego typu żywnością obejmują specjalistyczne organizacje, których misją jest troska o osoby chore na celiakię. 

Jakie produkty nie zawierają glutenu?

Żywność bezglutenowa to między innymi: 

– produkty zbożowe: ryże białe i brązowe, kukurydze, gryki, prosa, amarantusy, quinoa, kasze jaglane z prosa, gryczane, płatki ryżowe, skrobie kukurydziane, ryżowe oraz z tapioki, pieczywa i makarony z mąk bezglutenowych, owies bezglutenowy,

– wszystkie świeże i nieprzetworzone mięsa, ryby oraz jaja,

– wyroby mleczne oraz mleko,

– tłuszcze: masła, smalce, margaryny, oleje roślinne, oliwy z oliwek,

– wszystkie świeże i nieprzetworzone owoce i warzywa,

– produkty słodkie: cukry, dżemy, miody, landrynki, ciasta, ciastka, kisiele i budynie przygotowane z produktów dozwolonych,

– napoje: kawy, herbaty, soki owocowe, wody mineralne, napary z ziół, alkohole,

– przyprawy: sól, pieprz, zioła, przyprawy jednorodne, octy winne i jabłkowe, bezglutenowe sosy sojowe. 

Żywność bezglutenowa cieszy się coraz większą popularnością wśród osób, które nie chorują na celiakię, ani nie wykryto u nich alergii na gluten. Wszystko za sprawą tego, że ich zdaniem to gluten odpowiada za nadprogramowe kilogramy i eliminując go z diety, pragną pozbyć się nadmiaru tłuszczyku. Nie jest to jednak prawda. Przyczyną nadwagi i otyłości najczęściej jest niezdrowy tryb życia oraz dieta bogata w tłuszcze, cukry i produkty przetworzone. Dopiero wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych przyniesie oczekiwane rezultaty.

Redakcja stolikwkropki.pl