Ból zatok to bardzo denerwująca i bolesna dolegliwość. Utrudnia ona codzienne funkcjonowanie i co najgorsze ma ona tendencję do nawrotów. Nie łatwo ją zwalczyć, ponieważ jest ona ściśle powiązana z konkretnymi porami roku.
Co czuje się, gdy bolą zatoki?
Po pierwsze silny i rozpierający ból. Po drugie uczucie zatkania i obecność wydzieliny w kanalikach przynosowych. Po trzecie zatkanym zatokom może towarzyszyć migrenowy ból głowy i infekcje uszu. Zatkane zatoki dają o sobie znać, szczególnie gdy wchodzi się z zimnego pomieszczenia do ciepłego, a także przy pochylaniu. Gdy dochodzi do ostrego zapalenia zatok, chory tymczasowo traci węch i smak. Dzieje tak dlatego, że jego gardło i nos są obrzęknięte i niedrożne.
Kiedy dochodzi najczęściej do zapalenia zatok?
Po pierwsze, gdy jest się spoconym, a dodatkowo w pomieszczeniu, w którym się przebywa- panuje przeciąg. Po drugie nagłe ostygnięcie i kontakt z zimnym powietrzem także może powodować zapalenie zatok przynosowych. Po trzecie zapalenie zatok najczęściej pojawia się wiosną, jesienią oraz zimą. Prawdopodobnie jest to spowodowane faktem, że wtedy panuje zmienna pogoda, a organizm źle na nią reaguje. Po czwarte zapalenie zatok zwykle nasila się przy grypie i przeziębieniu. Wtedy może dojść do zaostrzenia objawów. Chore zatoki nie są już w stanie prawidłowo pełnić już swoich funkcji.
Jak można leczyć chore zatoki?
Po pierwsze można przeprowadzić inhalacje. Robi się je w ten sposób, że głowę i nos należy trzymać nad miską z gorącą wodą i nakryć się ręcznikiem. Po paru minutach pod wpływem pary zalegająca wydzielina z nosa i zatok zaczyna spływać do miski. Po drugie dobrze chorym zatokom robią specjalistyczne płukanki. Dzięki nim stan zapalny w zatokach ulega wygaszeniu, a objawy bólowe ustępują. Na zatoki zbawiennie też działają olejki eteryczne. Są one o tyle pożyteczne, że ułatwiają zasypianie oraz skutecznie odtykają nos.
A czy gorczyca na zatoki to dobry pomysł?
Jak najbardziej. Z gorczycy da się przygotować lecznicze okłady, które trzeba w formie opatrunku przyłożyć na bolące zatoki. Gorczyca, jak powszechnie wiadomo- ma silne działanie przeciwzapalne. Stosowana regularnie koi układ nerwowy chorego oraz ułatwia oddychanie. Co bardzo ciekawe, okłady z gorczycy to nie jedyna forma leczenia chorych zatok. Wydatnie pomóc im może również opaska gorczycowa. Można ją praktycznie nosić przez cały rok. A jej niewątpliwym plusem jest to, że wzmacnia ogólną odporność zatok. Przez co są one mniej podatne na infekcje i przewiania.