Wiele osób nie znających branży gastronomicznej uważa, że kucharz pracuje na „tyłach” restauracji i jego ubiór czy wygląd nie ma najmniejszego znaczenia. Nic bardziej mylnego. Ubiór kucharza powinien spełniać kilka podstawowych zasad, a także być zgodny z przepisami BHP.
W każdej restauracyjnej kuchni najważniejszą rolę odgrywa kucharz. Jest on odpowiedzialny nie tylko za przygotowywanie posiłków, ale również za reprezentowanie kuchni na sali. Zatem jego strój powinien być wygodny oraz reprezentacyjny – często zdarza się, że klient restauracji chciałby osobiście pogratulować i podziękować kucharzowi przygotowanie wyjątkowo smacznego dania. W takiej sytuacji, ani kucharz, ani menedżer restauracji nie powinni martwić się o nieodpowiedni ubiór kucharza.
Jaka powinna być bluza kucharska?
Nie każda odzież gastronomiczna zgodna z przepisami BHP jest brzydka. Producenci obecnie dbają o walory estetyczne odzieży, zatem w ich asortymencie można znaleźć eleganckie modele w stylu klasycznym jak i nowoczesnym. Dzięki dobrze skrojonej bluzie kucharskiej, kucharz wygląda bardzo efektownie i elegancko podczas rozmowy z klientami na sali lub podczas pokazów kulinarnych.
Bluza kucharska nazywana również kitlem, oprócz walorów estetycznych spełnia także funkcje praktyczne. Przede wszystkim chroni kucharza przed nagłymi i nieprzewidzianymi sytuacjami będącymi następstwami pracy w kuchni. Materiał z jakiego uszyta jest ta odzież powinien być plamo i wodoodporny, niepalny, ognioodporny, miękki i łatwy do prasowania. Ubranie musi być „oddychać” – kucharz pracuje w wysokiej temperaturze, co wzmaga pocenie się skóry.
Długie spodnie i fartuchy
Długie spodnie również chronią kucharza przed poparzeniami lub innymi urazami w kuchni. Tak samo jak kitel, powinny być wykonane z trwałego materiału, odpornego nie tylko na plamy, ale także na przetarcia. Dodatkowo spodnie nie mogą krępować ruchów pracowników, którzy niejednokrotnie muszą biegać między stanowiskami, przy których przygotowywane są posiłki.
Wielu kucharzy oprócz standardowego ubioru preferuje również fartuchy, które bez obaw może pobrudzić podczas pracy. Fartuch zasłania większość ubioru kucharskiego dzięki czemu, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że kitel lub spodnie zostaną pobrudzone. Ten sposób ubioru jest praktykowany przede wszystkim przez kucharzy, którzy mają przyjemność częstych rozmów z klientami restauracji, bądź uczestniczą w pokazach kulinarnych podczas wieczornych kolacji. Elegancko i schludnie ubrany kucharz to często wizytówka doskonałej kuchni.