Obieranie mango na początku może wydawać się skomplikowane, ale tak jest z każdym owocem, z którym nie mieliśmy przedtem do czynienia. Mango jest bardzo zdrowym i smacznym owocem, więc nie warto się zniechęcać, jeśli masz za sobą związane z nim czasochłonne i męczące doświadczenia.
Mango zawiera cenne składniki odżywcze, jest źródłem witamin, minerałów i węglowodanów. Wśród obecnych w nim witamin znajdziemy witaminy z grupy B oraz witaminę, A, C, E i K. Natomiast z minerałów możemy wymienić potas, miedź i żelazo. Z tego powodu zaleca się je osobom z anemią, anoreksją. Polecane jest też osobom, które mają problemy ze wzrokiem, bo zawarte w nim luteina i zeaksantyna zmniejszają ryzyko zaćmy.
Dojrzałe mango – jak je wybrać?
Musimy zacząć od wybrania owocu, który jest dojrzały, ale nie zepsuty. Staraj się wybrać owoc, który nie jest uszkodzony, ani nie był wielokrotnie macany. Dojrzałość poznajemy najpierw po kolorze, a potem sprawdzamy dotykiem. Jeśli owoc jest całkiem zielony, znaczy, że jeszcze nie dojrzał. Dojrzałe mango jest jędrne i lekko się odkształca pod naciskiem (nie jest to sprężysty owoc). Jeśli mango jest twarde, znaczy że jest za młode.
Jeśli znaleźliśmy dojrzałe mango, musimy sprawdzić, czy nie zaczęło się psuć. Najlepiej sprawdzić to od strony szypułki, bo to od tej strony pojawiają się pierwsze niepokojące zmiany. Obejrzyj dokładnie cały owoc, a jeśli posiada jakiekolwiek niedoskonałości, jak np. uszkodzoną skórkę, to go nie kupuj.
Obieranie mango – etap I
Krok 1
Umyj mango i osusz przed obraniem. Przygotuj naczynie, nad którym będziesz kroił mango, bo zawiera ono dużo soku, który można potem wypić.
Krok 2
Dojrzałe mango jest miękkie, więc staraj się nie naciskać go zbyt mocno. Gdy zwrócisz uwagę na jego kształt, zauważysz, że jest “spłaszczone” z jednej strony – to pomoże Ci w zlokalizowaniu pestki.
Krok 3
Przyłóż nóż w odległości 1 cm od linii dzielącej owoc na pół wzdłuż dłuższej osi. Odkrój kawałek mango i powtórz czynność z drugiej strony. W ten sposób powinieneś uzyskać 2 duże kawałki miąższu ze skórką i 1 z pestką.
Krok 4
Nożykiem lub obieraczką pozbądź się skórki z części z pestką. Następnie wykrój kawałki miąższu znajdujące się wokół pestki.
Obieranie mango – etap II
Połówki z miąższem można obrać na kilka sposobów. Wybierz dla siebie taki, który najbardziej będzie Ci odpowiadał.
Metoda z łyżką
Jest to chyba najprostsza metoda, choć nie najbardziej estetyczna. Polega na wydrążeniu miąższu przy samej skórce przy pomocy łyżki. Jest do dobry sposób, jeśli jemy mango sami, wtedy skórkę możemy traktować jak miskę. Ta metoda przydatna jest też, gdy mamy zamiar zmiksować mango, bo walory estetyczne wtedy nie mają znaczenia, a bardziej zależy nam na czasie.
Metoda ze szklanką
Jest to sposób podobny do tego z łyżką. Pozwala otrzymać jeden duży kawałek owocu i wygląda estetycznie. Aby obrać dojrzałe mango przy pomocy szklanki, powoli nałóż owoc na szklankę skórką do zewnątrz, tak aby wychodziła poza krawędź naczynia. Powoli przesuwaj owoc ku dołowi, aby skórka oddzielała się od miąższu. Na koniec w szklance powinien się znaleźć miąższ i sok.
Metoda z nożem
Jest to bardzo popularny oraz najbardziej estetyczny i efektowny sposób na obranie mango. Polega na wykonaniu pionowych i poziomych pasków nożem w miąższu, aby na połówce owocu powstała “szachownica”. Pamiętaj o tym, aby nie przebić nożem skórki! Następnie wywiń mango na drugą stronę. Mango powinno teraz przypominać jeża. Kawałki owocu możesz teraz wyciąć nożem lub zdjąć za pomocą łyżki.
Metoda z obieraczką do warzyw
Mango można też obrać obieraczką do warzyw (lub nożykiem). Jeśli zdecydujesz się na tę metodę, pamiętaj jednak, że owoc będzie bardzo śliski i straci sporo soku. Dlatego obieraj mango nad miską i uważaj, aby nie wyślizgnęło Ci się z rąk. Obrane mango obkrój nożem przy pestce. Uzyskany miąższ pokrój na kwadraciki lub paski.
Gdy mango jest obrane możesz zjeść bez dodatków, jako samodzielny deser. Możesz też zrobić z niego pyszny koktajl. Albo możesz dodać je do sałatek owocowych.