Mały i tani w budowie dom to obecnie najczęściej poszukiwane przez inwestorów rozwiązanie. Przystępny cenowo w realizacji i późniejszym utrzymaniu, a przy tym komfortowy i w pełni funkcjonalny, skutecznie zaspokaja potrzeby mieszkaniowe każdej rodziny. Interesujące projekty domów zgodnych z Polskim Ładem znajdziemy między innymi w kolekcji MURATORA. Czym się charakteryzują, jakie są ich zalety oraz jakie kryteria muszą spełniać, aby kwalifikować się do programu?
Małe i tanie domy od MURATORA – szeroka gama propozycji
W katalogu MURATORA stworzono specjalną kategorię, która obejmuje projekty domów zgodne z założeniami ustawy Polski Ład. Takie koncepcje można zrealizować wyłącznie na podstawie zgłoszenia, bez konieczności zatrudniania kierownika czy prowadzenia dziennika budowy. W gamie dostępnych propozycji obecne są plany budynków utrzymanych w stylu tradycyjnym lub bardziej modernistycznym – nowoczesnej stodoły czy minimalistycznej kostki. Wyposażone w płaski, dwuspadowy lub wielospadowy dach, umożliwiają ciekawe zagospodarowanie wyższej kondygnacji, jak również dopasowanie do przepisów lokalnego prawa. Poszczególne projekty domów mogą także posiadać dodatkowy garaż lub wiatę, trafiając w potrzeby inwestorów dysponujących własnym samochodem. Dlaczego warto się na nie zdecydować?
Zalety małych domów zgodnych z Polskim Ładem
Projekt domu o niewielkiej powierzchni to propozycja, która umożliwi nam stworzenie komfortowego i przytulnego budynku mieszkalnego. Będzie odpowiednim rozwiązaniem dla singli, par lub rodzin z dziećmi, chcących wyprowadzić się z mieszkania w bloku. Mały, wolnostojący obiekt jednorodzinny zapewni nam znacznie wyższy poziom prywatności i niezależności, umożliwiając także korzystanie z przydomowego ogrodu i wygodnego tarasu. Dzięki ograniczonej kubaturze i prostej bryle, taki dom jest niedrogi do ogrzania.. Jednokondygnacyjny budynek ułatwi codzienne kontakty pomiędzy domownikami oraz pozwoli na wygodne przemieszczanie się osobom starszym lub dzieciom. Wersja piętrowa lub z poddaszem będzie natomiast najlepszym wyborem dla rodziców ze starszymi pociechami, umożliwiając wspólne spędzanie czasu w strefie dziennej oraz niezakłócony wypoczynek w sypialniach na wyższej kondygnacji.
Wymogi dotyczące projektów domów bez pozwolenia
Realizacja projektu domu na uproszczone zgłoszenie jest możliwa jedynie wtedy, gdy spełnia on kryteria wymienione w ustawie Polski Ład. Powierzchnia zabudowy takiego obiektu nie może przekraczać 70 m2, a obszar oddziaływania – granic działki własnej. Bez pozwolenia, zgodnie z wytycznymi Polskiego Ładu wzniesiemy wyłącznie dom wolnostojący, jednorodzinny i maksymalnie dwukondygnacyjny. W ramach najnowszych przepisów na zgłoszenie możemy wybudować także parterowy obiekt rekreacyjny. Również i jego powierzchnia zabudowy nie może przekroczyć 70 m2. Istotny jest przy tym rozstaw konstrukcji ścian w osiach, który może wynosić maksymalnie 6 metrów oraz wysięg konstrukcji wsporczej (balkonu czy wykuszu) nie przekraczający 2 metrów.
Mały i tani – w budowie i utrzymaniu – dom to marzenie wielu inwestorów. Od 2022 roku można zrealizować je znacznie szybciej i łatwiej, wyłącznie na podstawie zgłoszenia. Wystarczy, że wybierzemy odpowiedni projekt domu z kolekcji MURATORA oraz złożymy stosowne dokumenty w lokalnym urzędzie, aby w niedługim czasie zainaugurować prace na placu budowy, a raptem kilka lub kilkanaście miesięcy później – zamieszkać we własnych czterech ścianach.
Zdjęcie: Projekt domu – C333i Miarodajny – wariant IX z kolekcji Murator, arch. Przemysław Biryło
Artykuł sponsorowany: Gotowe projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl