Każdy kraj ma swojej popisowe danie, które jest znane prawie na całym świecie. Polska słynie z pierogów i gołąbków, Włochy – ze spaghetti, a Francja z wina i serów. Obecnie większość dań możemy zjeść w restauracji i skosztować smaków z różnych stron świata. Zatem, jakie rodzaje kuchni warto znać?
Kuchnia włoska
Jest najbardziej popularna wśród kuchni europejskiej. Charakteryzuje się dobrym winem, makaronem, bogactwem ziół. W daniach włoskich znajdziemy takie przyprawy jak: oregano, bazylię, cząber, tymianek, rozmaryn, estrogen, pieprz. Nie może też zabraknąć czosnku, cebuli, pomidorów, oliwy i oliwek. Kuchnia włoska specjalizuje się w daniach mącznych, szczególnie w makaronach. Poza tym będąc we Włoszech warto spróbować pizzy, ravioli, carpaccio, tiramisu oraz lasagne. Włosi są tradycjonalistami jeżeli chodzi o spożywanie posiłków – najpierw je się przystawkę, następnie primo piatto, potem danie główne, czyli secondo piatto i na koniec deser. Kuchnia włoska słynie także z różnorodności serów (parmezan, mozzarella, ricotta, gorgonzola) oraz win. Winogrona są zbierane w różnych częściach kraju, aż od rejonów alpejskich po gorącą Sycylię.
Kuchnia japońska
Kuchnia japońska staje się coraz bardziej popularna w Polsce. Charakteryzuje się przede wszystkim owocami morza, rybami oraz sushi. Jest to kuchnia zdrowa, prosta i niskokaloryczna. Zazwyczaj dodatkiem do dań jest sam ryż i sos sojowy. Specjałami Japonii jest: zupa miso, ramen, wywar dashi, makaron soba. Różni się też etykieta jedzenia w porównaniu z kuchnią europejską Przede wszystkim Japończycy jedzą pałeczkami. Po lewej stronie stawia się miskę z ryżem, a po prawej – zupę. „Przed rozpoczęciem jedzenia, w momencie otrzymywania dań, wypowiada się formułę grzecznościową: Itadakimasu – pozwolę sobie przyjąć poczęstunek”. Jest to podziękowanie dla wszystkich osób, które pracowały na to jedzenie: rolników, rybaków.
Kuchnia molekularna
Jest to stosunkowo nowy rodzaj kuchni nowoczesnej. Celem tej kuchni jest wykorzystanie wiedzy naukowej na temat gotowania. Bazuje ona na produktach naturalnych, które występują w przyrodzie. Kuchnia molekularna cechuje się niecodziennymi metodami przygotowania posiłków. Główną techniką jest metoda żelowania. Często wykorzystuje się też metodę vakum. Czyli składniki umieszcza się w foliowym worku i w ten sposób gotuje w wodzie. Dzięki temu potrawy nie tracą właściwości smakowych ani odżywczych. Ciekawą techniką jest sferyfikacja, czyli przygotowuje się z równych składników małe kuleczki.